Naujienos

Cirkuliuojanti edukacija

Birželio 3–11 d. penkiuose Lietuvos miestuose vyks tarptautinis šiuolaikinio cirko festivalis „Cirkuliacija“, šiemet pristatantis spektaklius iš Europos ribas peržengiančių šalių: Senegalo, Maroko, Čilės ir Palestinos. Kaip pasakoja šiuo metu tarptautinės cirko platformos „Circusnext“ susitikime Paryžiuje viešintis festivalio programos kuratorius Gildas Aleksa, kasdien girdint migracijos temas ir jas siejant su negatyviu vertinimu, labai svarbu prisiminti, jog keliavimas nuo seniausių laikų yra pagrindinis žmogiškosios patirties šaltinis. Taip ir susiformavo šių metų festivalio tema „Nuo migracijos prie cirkuliacijos“, kurios spektaklius papildys turininga edukacinė programa pritaikyta įvairiausių patirčių ieškantiems žiūrovams.

Būtent Paryžiuje, tarp „Circusnext“ programos ryškiausiems srities talentams pastebėti, pasirodys ir kompanija „CIA DOISACORDES“. Jų darbą „Cá entre nós“, „Cirkuliacijos“ žiūrovai galės išvysti Kaune, Varėnoje ir Šiauliuose. Susitikti su Braziliją, Čilę, Ispaniją, Lietuvą ir dar daugiau šalių į kūrybinį procesą pajungusiais kūrėjais Thiago Souza ir Roberto Willcock‘u bus galima po jų spektaklio Kaune birželio 8 d. Daugybėje rezidencijų tobulintas ir apie saugią erdvę atšiauriame pasaulyje pasakojantis kūrinys bei jo autoriai diskusijoje kalbės apie tai, kaip šiandien atrodo po pasaulį keliaujančio cirko atlikėjo portretas.

Kitas, ne mažiau įdomus susitikimas, vyks su kūrėjais iš Palestinos. Ką žodžiai „kelionė“ ir „migracija“ reiškia tiems, kas buvo priversti palikti savo namus? Festivalio organizatoriai ypatingai džiaugiasi galėdami pristatyti Palestinos cirko mokyklos spektaklį „Sarab“, mat juos stebėjo jau seniai. Pasak G. Aleksos, festivaliai planuojami ne vieneriems metams į priekį, todėl džiugu ne tik pagaliau sulaukti atvykstančių kūrėjų, bet ir matyti, jog jų visumą iš tiesų įgyvendina pasirinktos (e)migracijos – cirkuliacijos temos atsiskleidimą. Susitikti su Palestinos atlikėjais Vilniaus žiūrovai galės po birželio 4 d. spektaklio, o Kauno publika – po birželio 9 d. pasirodymo.

Neseniai Skandinavijos ir Baltijos šalių susitikime Taline, Baltijos menininkų tinklą su kolege pristačiusi „Cirkuliacijos“ edukacinės programos kuratorė Monika Citvaraitė-Lansbergienė pabrėžia, kokia svarbi yra minčių ir idėjų cirkuliacija šiandienos menuose. „Praėjusiais metais festivalyje organizavę didžiausio Europos cirko tinklo „Circostrada“ susitikimą, supratome, koks svarbus yra toks ryšys ir kultūriniai mainai. Tuo labiau, kaip svarbu bendrauti ne tik kūrėjams, bet ir juos priimantiems kultūros centrams. Kaip svarbu ir mums Lietuvoje įsisavinti rezidencijų programas, pitchingus (meno projektų idėjų pristatymus)“, – pasakoja kuratorė. Šiai edukacinei programai profesionalams, kuri suburs Lietuvos ir Baltijos šalių kultūros centų atstovus ir šiuolaikinio cirko menininkus, buvo pasirinkti Prienai. Čia visą birželio 7 d. apsistos „Cirkuliacijos“ svečiai ir dalinsis savo patirtimi, klausimais ir lūkesčiais, o kad susitikimas nebūtų pernelyg sudėtingai formalus, jį ves kultūros mediatorė iš Brazilijos Ana Moraes. Dieną Prienuose užbaigs spektaklis „Qahwa Noss Noss“, sukurtas „išprotėjusiais“ G. Aleksos pavadintų marokiečių ir jų trupės „Colokolo“. Sužinoti, ar jie tokie išprotėję tik scenoje, ar ir nulipę nuo jos Kauno žiūrovai galės diskusijoje po spektaklio birželio 10 d.

Edukacinę programą profesionalams pratęs kritikų dirbtuvės. Pernai apsiribojęs tik Lietuvoje rašančiais žmonėmis, šiemet, atliepiant kaimyninių šalių partnerių poreikį tobulinti jų scenos menų kritikų kompetencijas, į dirbtuves organizatoriai kviečia dalyvius iš visų norinčių šalių. Jau dabar tarp būsimų dalyvių yra kritikų iš visų Baltijos šalių. Dirbtuves Kaune ves scenos menų žurnalistė ir kritikė, žurnalo „Filatelisti“ vyriausioji redaktorė Nina Jääskeläinen (Suomija), o viena iš dirbtuvėse parašytų recenzijų bus publikuojama užsienio rinkose svarbioje „Circustalk“ platformoje.

„Cirkuliacija“ taip pat yra „Baltic Circus Grassroot Network“ partneriai, tad birželio 8 d. Kaune vyks šio tinklo metinis susirinkimas. Kaip ir visi svarbūs tinklai, Grasroot padeda menininkams keliauti, tobulėti, vystyti savo kūrybą ir pristatyti ją užsienio profesionalams. Kitaip tariant – nuo nejaukios migracijos pereiti prie sklandžios cirkuliacijos.

Tarptautinis šiuolaikinio cirko festivalis „Cirkuliacija“ birželio 3–11 d. Kaune, Vilniuje, Prienuose, Šiauliuose ir Varėnoje. Visa programa www.cirkuliacija.lt. Bilietus platina Bilietai.lt ir Ticketmarket.lt. Festivalį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė. Partneriai: Kauno kultūros centras, Kultūros centras „Girstutis“, Menų spaustuvė, Valstybinis Šiaulių dramos teatras, Prienų kultūros ir laisvalaikio centras, Varėnos kultūros centras.

Organizatorių inf.