Projektai

Meninis vyksmas „Tik niekam nesakyk…“

Prienų kultūros ir laisvalaikio centro projekto meninis vyksmas „Tik niekam nesakyk…“ tikslas – pristatyti visuomenei gyvąją Prienų krašto istoriją, pasitelkiant inovatyvias menines formas. Siekiamas rezultatas – savo kraštą naujai atradusi Prienų krašto bendruomenė, besidominti krašto savitumu ir unikalumu, besimokanti krašto istoriją matyti per meninę prizmę.

Projekto uždaviniai:

  1. Surinkti dar neatrastas Prienų krašto istorijas ir jas šiuolaikiškai aktualizuoti (ne mažiau kaip 10 istorijų, papasakotų paprastų gyventojų lūpomis).
  2. Bendradarbiaujant su Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetu, sukurti istorijas aktualizuojančius meno kūrinius (ne mažiau kaip 4).
  3. Įtraukti bendruomenę į istorijų atgaivinimo procesą (surengtas ne mažiau kaip 1 susitikimas su bendruomene, pristatant ir aptariant surinktų pasakojimų meninio pateikimo viešosiose Prienų erdvėse būdus ir galimybes).
  4. Istorijų pristatymas viešosiose miesto erdvėse, pasitelkiant inovatyvias menines formas (vizualizacijos, šiuolaikinis šokis, muzika, kita).
  5. Parengti informatyvų straipsnį spaudai, pristatantį projekto idėją, procesą, surinktas gyvąsias Prienų krašto istorijas.
  6. Skaitmenizuoti ir išsaugoti meninių instaliacijų ir istorijų kontempliacijas „Youtube“ platformoje ir Prienų kultūros ir laisvalaikio centro projektų archyve.

Projektu siekiama užmegzti glaudesnį bendradarbiavimą su Prienų bendruomene, jos gyventojais. Surinktos paprastos, artimos istorijos apie Prienus ir žmones yra inovatyviomis meninėmis formomis pateikiamos viešosiose miesto erdvėse neįprastu renginiams metu, naktį, kviečiant gyventojus pamatyti ir pajausti savo miestą naujai. Iš anksto surinkti prieniečių pasakojimai, prisiminimai apie savo kraštą tapo inspiracija įvairių disciplinų menininkams, sukurti meno kūrinius (vizualizacijas, instaliacijas, muziką, šiuolaikinį šokį, skaitovų inscenizacijas) ir juos eksponuoti įvairiose viešosiose miesto erdvėse. Kultūrinės nakties metu, gegužės 16 d., vyko meno kūrinių, papasakotų istorijų pristatymai. Kūriniai bus pažymėti QR kodu, nukreipiančiu į originalios istorijos pasakojimo įrašą ir meno kūrinio aprašymą.

Prisiminimai iš gyventojų buvo renkami, pasitelkiant įvairius būdus: naudojant telefoną-garso įrašytuvą, ieškant archyvuose. Vertingu šaltiniu sutiko pasidalinti bendruomenės narė, kuri pateikė krašto istoriko, pedagogo Juozo Šadzevičiaus dar niekur neviešintą rankraščių rinkinį. Taip pat pasitelkiame ir Prienų diasporos pasidalintais pasakojimais, prisiminimais apie Prienus, kuriuos mums suteikė garsi gamtos fotografė Eglė Aukštakalnytė-Hansen, rašytoja Judita Gru. Pasakojimai pateikti menininkams.

Dalį meno kūrinių kurė VDA Kauno fakulteto dizaino studijų studentai, dalį – iš Prienų kilę jaunosios kartos kūrėjai. Vyko šiuolaikinio šokio menininko Petro Lisausko (kuris jau turi patirties meninėse rezidencijose su Prienų krašto bendruomene) ir prieniškės Rūtos Petty bendras kūrybinis procesas, pristatomas meninio vyksmo metu. Papasakotas gyventojų istorijas inscenizavo studijos „Gal meno?” ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos scenos kalbos studentai. Meninės instaliacijos miesto erdvėse (10 įvairaus žanro darbai), pažymėtos QR kodu, nukreips į originalią istoriją ir bus prieinamos visuomenei dar mėnesį po pristatymo. Tuo keliamas susidomėjimas ir diskusija apie tai, kad mieste trūksta krašto identitetą atspindinčių meno objektų. Kviečiama pažvelgti į savo krašto unikalumą, galimas miesto perspektyvas. Projektui pasirinkta meninė saviraiška, kuriai būdingas aktyvus žiūrovo dalyvavimas, kuriantis papildomas pridėtines vertes.

Projekto dalyviai:

Petras Lisauskas (šiuolaikinio šokio menininkas. Rezidencija su 2 kartų kūrinio pristatymu kultūrinės nakties metu. Šiuolaikinio šokio asociacijos narys. Du kartus buvo nominuotas Auksiniam scenos kryžiui šokio srityje).

Danielius Aldakauskas (molis, meninės instaliacijos. Jaunosios kartos menininkas, priskiriamas vizualiųjų menų grupės kūrėjams. Kūryboje nevengiantis naudoti tiek klasikines medžiagas, tiek ieškoti alternatyvų.)

Rūta Petty (muzikos kūrėja, kuriai būdinga kūrybinė laisvė, grindžiama improvizacija bei įvairių žanrų sinteze – nuo etninės ir klasikinės muzikos iki džiazo bei elektronikos. Ji derina tradicinius ir elektroninius instrumentus, o jos vokaliniai garsovaizdžiai, perpinti tekstūromis, klausytojus kviečia į vidinį dialogą. Įkvėpta gamtos ir senosios lietuvių pasaulėžiūros, Rūtos muzika padeda atsigręžti į save, surasti vidinę pusiausvyrą ir nurimti.)

,,Gal meno?” studijos ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos scenos kalbos studentai (vad. Rita Juodelienė).

VDA Kauno fakulteto dizaino katedros studentai (įvairių žanrų. Vad. Virgilijus Trakimavičius).

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Prienų rajono savivaldybė