Naujienos

Prienai mini Pasaulinę neišnešioto naujagimio dieną

Nuo 2009 m., kasmet lapkričio 17-ąją minima Pasaulinė neišnešioto naujagimio diena. 2011 m. lapkričio 17 d. neišnešiotų naujagimių organizacija „March of dimes“ purpurine organizacijos spalva apšvietė New York dangoraižį Empire State Building, o nuo 2013 m. šią dieną kasmet mini daugiau kaip 60 pasaulio šalių, tame tarpe ir Lietuva.

Minint 10-ąsias Pasaulinės neišnešiotų naujagimių dienos metines, prie akcijos prisijungė ir Prienų rajono savivaldybė, o purpurine spalva nuo 2019 lapkričio 13 d. vakaro  purpurine spalva nušvito Prienų kultūros ir laisvalaikio centro pastato siena.

Purpurinė spalva, skleidžianti žinią visuomenei apie neišnešiotą naujagimį, priešlaikinį gimdymą, jo priežastis, problemas ir pavojus, švies iki lapkričio 20 d.

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, pernelyg anksti gimusių kūdikių problema yra labai aktuali: pasaulyje kas 10 vaikelis gimsta neišnešiotas, Lietuvoje gimsta apie 5.5 % ankstukų, o tai yra apie 1500 naujagimių kasmet. Per 50 metų neišnešiotų naujagimių šeimų bendruomenę sudaro ~300 000 žmonių! Anksčiau laiko gimę naujagimiai sudaro didžiausią naujagimių pacientų grupę. Nepaisant šio didelio ankstyvo gimstamumo skaičiaus ir galimos rizikos, visuomenė dar labai menkai žino apie priešlaikinio gimdymo prevencijas, problemas bei pavojus ir visuomet mano, kad ši problema yra toli nuo jų šeimų. Deja…

Lietuvoje ankstukais rūpinasi Neišnešiotų naujagimių asociacija „Neišnešiotukas“. Tai pirmoji organizacija Lietuvoje, siekianti suburti neišnešiotų naujagimių šeimas, medikus ir politikus į stiprią paramos bendruomenę.