Naujienos

Prienų krašto dainų ir šokių šventė „NEMUNAS – iš kartos į kartą“ – džiuginantis kruopštaus darbo vaisius

Gegužės 25 d. Prienų vasaros estradoje, Nemuno prieglobsty nuvilnijo Lietuvos dainų šventės 100-mečiui skirta Prienų krašto dainų ir šokių šventė „NEMUNAS – iš kartos į kartą“. Ši dešimt dienų trukusios Prienų krašto šventės kulminacija subūrė daugiau nei 600 dalyvių – liaudiškų ir šiuolaikinių šokių kolektyvų, folkloro ansamblių bei vaikų ir suaugusiųjų chorų narių iš įvairių Lietuvos miestų. Visi kartu jie sukūrė unikalų reginį krašto gyventojams ir svečiams. O kokios mintys aplanko atslūgus šurmuliui? Įspūdžiai, kūrybinio proceso niuansai, išmoktos pamokos… visa tai ir daugiau pokalbyje su projekto „NEMUNAS – iš kartos į kartą“ vadove, Prienų kultūros ir laisvalaikio centro direktore Virginija Naudžiūte.

Dainų ir šokių šventė „NEMUNAS – iš kartos į kartą“ papuošė Prienų krašto šventę išskirtiniu reginiu. Kaip Jūs jaučiatės pasibaigus renginiui? Kokie Jūsų įspūdžiai?

Tiesa sakant, visapusiškesnį vaizdą apie tai, kas įvyko, pradėjau matyti tik praėjus keletui dienų po renginio: nuslūgus emocijoms, sulaukus vienokio ar kitokio grįžtamojo ryšio, peržiūrėjus vaizdo medžiagą ir susidėliojus įvairiapusiškesnę kūrybinio įvykio mozaiką.

Vertinant iš šiandienos perspektyvų – manau, kad renginys pavyko, kad atmintyje išliks ne viena įsimintina akimirka. Visada yra, kur tobulėti, tačiau šiandien – galima pasidžiaugti.

Prienų kultūros ir laisvalaikio centro direktorė Virginija Naudžiūtė
Nuotr. aut. Dainius Čėpla

Kokia buvo Jūsų vizija / tikslas kuriant Prienų krašto dainų ir šokių šventės „NEMUNAS – iš kartos į kartą“ projektą? Ar pavyko įgyvendinti šią viziją?

Rengiant projektą aiškios vizijos, kaip atrodys galutinis meninis rezultatas – neturėjome. Pagrindinė siekiamybė buvo išvengti déjà vu jausmo, kai ir programos dalyviai, ir žiūrovai renginiui dar neprasidėjus, jau žino, kaip viskas atrodys… Norėjosi, kad tradicinė krašto dainų ir šokių šventė būtų kitokia, kad įprasti, šabloniški šventės elementai būtų praturtinti šiuolaikiškais, originaliais, gal šiek tiek netikėtais sprendimais.

A. Einšteino teigimu „Didžiausia beprotybė yra nuolat darant tą patį tikėtis kitokių rezultatų“, todėl, siekdami kažką daryti kitaip, nusprendėme išbandyti bendradarbiavimą su išorės kūrėjais.

Šis sprendimas tapo antruoju projekto tikslu – mokytis dirbti ir kurti ne tik su nusistovėjusia kultūros centro kūrybine komanda, tačiau ir su išorės kūrėjais, skatinant atvirumą kitokioms idėjoms, naujiems bendradarbiavimo, komunikacijos modeliams ir sudarant galimybes tiek komandos nariams, tiek programos dalyviams įgyti naujų patirčių.

Džiaugiuosi, kad šiam iššūkiui pasiryžo, tiek kultūros centro darbuotojai, tiek profesionalūs, ne vieną apdovanojimą savo profesinėje veikloje pelnę kūrėjai: režisierius Tomas Erbrėderis, kompozitorius Laurynas Baškys, choreografė Oksana Griaznova, etnologė Jolanta Balnytė bei kiti.

Ar pavyko įgyvendinti viziją? Manau, kad taip. Tiek žiūrovų, tiek dalyvių grįžtamasis ryšys apie projekto metu sukurtą ir pristatytą jungtinę programą „Nemunas – iš kartos į kartą“ leidžia teigti, kad turime kuo pasidžiaugti. Esu be galo dėkinga už tai tiek kultūros centro, tiek išorės kūrėjų komandai.

Kokias reikšmingas patirtis, pamokas „išsinešate“ iš šio projekto?

Be to, kad patyrėme kitokį kūrėjo ir vykdytojo santykį, įgijome naujų „kūrybinės virtuvės“ patirčių, manau, kad išsiugdėme ir aukštesnį „tolerancijos neapibrėžtumui“ laipsnį… Tas sunkiai apibūdinamas kūrybinis procesas, kuomet, atrodo, pakyli, sklendi palankiems (o kartais ir nelabai) kūrybiniams vėjams pučiant ir iki pabaigos nežinai, koks bus nusileidimas… Rizikinga, bet verta išbandyti.

Prienų krašto dainų ir šokių šventės „NEMUNAS – iš kartos į kartą“ vaizdo įrašą rasite Prienų kultūros ir laisvalaikio centro „Facebook“ paskyroje, adresu https://bit.ly/NEMkk24. Pažadame, pamatyti tikrai yra ką – paklausus, kokius įspūdžius paliko šventė „NEMUNAS – iš kartos į kartą“, šventės vedėjas, LRT diktorius Laurynas Janulis atsakė: „Dainų ir šokių šventės „NEMUNAS – iš kartos į kartą“ įspūdžiai giliai šviesūs, apglėbiantys ir pakylėjantys širdį. Nėra paprasta nusakyti patirtus įspūdžius, nes tai daugiau nei Būti.. tai ir pajausti tą Būtį…Tokios akimirkos budina savastį, telkia bendrumui ir įkvepia. Jas nešioji širdyje, į jas atsiremi. Tai be galo sava, artima ir brangu.“ Kviečiame ir Jus tai prisiminti, išvysti, pajusti.

Prienų krašto dainų ir šokių šventės „NEMUNAS – iš kartos į kartą“ akimirkos
(daugiau nuotraukų – Prienų kultūros ir laisvalaikio centro „Facebook“ paskyroje)


Prienų krašto dainų ir šokių šventė „NEMUNAS – iš kartos į kartą“

Kūrybinė komanda:

Režisierius – Tomas Erbrėderis
Kompozitorius – Laurynas Baškys
Choreografė – Oksana Griaznova
Etnografė – Jolanta Balnytė
Vedėjos: Jolanta Balnytė, mažosios vedėjos – Ema ir Laura
Baletmeisteriai: Raimundas Markūnas, Ligita Gediminienė
Dirigentai: Aldona Šyvokienė, Jovita Kulakauskienė, Roma Ruočkienė, Danguolė Nickuvienė, Audronė Stepankevičiūtė.
Kūrybinių veiklų koordinatorė – Zita Kuzminskienė
Garso inžinierius – Erikas Mineikis
Šviesų operatorius – Vytenis Gaponovas
Techninės dalies koordinatorius – Martynas Levinskas
Scenos įranga, įgarsinimo, apšvietimo paslaugos – UAB „Scenos servisas“

Programos dalyviai:

Chorai:

„Žiburio“ gimnazijos jaunimo mišrus choras (vad. Roma Ruočkienė), Prienų meno mokyklos jaunių ir jaunučių chorai (vad. Danguolė Nickuvienė), Vievio kultūros centro kamerinis choras „Con moto“ (vad. Audronė Stepankevičiūtė), Kauno kultūros centro mišrus choras „Gintaras“ (vad. Jovita Kulakauskienė), PKLC moterų choras „Šilas“ (vad. Aldona Šyvokienė), Prienų „Ąžuolo“ progimnazijos jaunučių choras (vad. Lina Suchorukovienė), Prienų „Ąžuolo“ progimnazijos vokalinis instrumentinis kolektyvas „Sukutis“ (vad. Alma Liutkienė, Ina Radzevičienė), Prienų „Revuonos“ pagrindinės mokyklos jaunučių choras (vad. RamunėLiutvynskienė), Prienų r. Išlaužo pagrindinės mokyklos jaunučių choras „Volungėlė“ (vad. Aldona Armonienė), Prienų r. Stakliškių gimnazijos popchoras (vad. Onutė Kamblevičienė), Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos dainavimo studija „Dainorėliai“ (vad. Vilma Pučkienė)

Solistas – Linas Adomaitis;

Chorams pritarianti ritmo grupė – Mindaugas Stumbras (solo gitara), Leonardas Bėkša (klavišiniai), Domantas Razma (būgnai), Artūrs Duckis (bosinė gitara);

Folkloro kolektyvai:

PKLC folkloro ansamblis „Gija“ ir Balbieriškio kultūros ir laisvalaikio centro folkloro ansamblis „Dūmė“ (vad. Dalė Zagurskienė), Jiezno kultūros ir laisvalaikio centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Jieznelė“ ir suaugusiųjų folkloro ansamblis „Jieznelė“ (vad. Ingrida Valentienė), Šilavoto laisvalaikio salės folkloro ansamblis „Akacija“ (vad. Saulė Blėdienė), Ašmintos laisvalaikio salės folkloro ansamblis „Ošvenčia“ (vad. Rima Vilkienė), Veiverių kultūros ir laisvalaikio centro folkloro ansamblis „Pasaga“ (vad. Jadvyga Beikauskienė, Aurelija Bareišienė), Veiverių kultūros ir laisvalaikio centro Skriaudžių ansamblis „Kanklės“ (vad. Ramunė Balčiūnienė), Kauno rajono Ramučių kultūros centro folkloro ansamblis „Viešia“ (vad. Jolanta Balnytė)

Užvedėjai: Ramunė Balčiūnienė, Marijona Našlėnienė, Jolanta Balnytė, Jurgita Saladžiuvienė, Remigijus Ratautas.

Liaudiškų šokių kolektyvai:

Marijampolės kultūros centro senjorų liaudiškų šokių kolektyvas „Sidabra“ (vad. Virginija Sagulina), Jonavos kultūros centro senjorų liaudiškų šokių kolektyvas „Jonrūgė“ (vad. Rita Pilypienė), Kauno kultūros centro senjorų liaudiškų šokių kolektyvas „Ainiai“ (vad. Darius Žilinskas), PKLC senjorų liaudiškų šokių kolektyvas „Vajaunas“ (vad. Ligita Gediminienė), Birštono kultūros centro vyresniųjų liaudiškų šokių kolektyvas „Jievaras“ (vad. Virginija Bankauskienė), Trakų kultūros ir meno centro, Aukštadvario vyresniųjų liaudiškų šokių kolektyvas „Nava “ ir „Aukštava“ (vad. Rimutė Blikertienė), PKLC vyresniųjų liaudiškų šokių kolektyvas „Ringis“ (vad. Raimundas Markūnas).

Šiuolaikinio šokio kolektyvai:

„Versmės“ (šiuolaikinio šokio etiudai) – Kauno Miko Petrausko scenos menų mokyklos šokio skyriaus šokėjai (skyriaus ved. Aistė Kavolienė, šiuolaikinio šokio mokytoja Indrė Ivanauskytė).

Prienų krašto gyventojų ir svečių eiseną lydėjo:

Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų (KOP) Oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdybos KOP orkestras (kapelmeisteris kpt. Remigijus Terminas);
Šokių studija „Lily dance“ (vad. Lilija Bernatavičienė, Žymantė Bernatavičiūtė).

Projekto vadovė – Virginija Naudžiūtė

Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Prienų rajono savivaldybė